Różne rodzaje szkieł kontaktowych

wpis w: Zdrowie i uroda | 0

Do korygowania różnych wad wzroku przeznaczone są soczewki kontaktowe lub okulary korekcyjne. Nie wszyscy lubią jednak nosić okulary, które dodatkowo wiążą się z jednorazowym dość dużym wydatkiem. Dlatego są osoby, które decydują się na noszenie szkieł kontaktowych i jest to dla nich rozwiązanie wygodniejsze.

Wybór szkieł kontaktowych korekcyjnych i leczniczych

szkła kontaktoweWiadomo, że soczewki można dzielić ze względu na to, z jakich materiałów zostały wykonane. I tak np. wyróżnia się miękkie soczewki hydrożelowe, silikonowo-hydrożelowe oraz soczewki twarde. Szkła dzieli się też pod względem trybu noszenia. Tu można wymienić soczewki jednodniowe, które jak sama nazwa wskazuje, zdejmuje się i wyrzuca po 6 – 14 godzinach użytkowania. Są też soczewki dwutygodniowe, miesięczne. Jeśli chodzi o szkła miesięczne, to są one dość często wybierane, ale trzeba zawsze pamiętać o tym, by po 30 dniach wymienić je na nową parę. W sprzedaży dostępne są również szkła kontaktowe roczne, które wykonywane są z materiałów hydrożelowych. Jeśli niemożliwe jest stosowanie soczewek kontaktowych o krótszym okresie wymiany, to właśnie wtedy zastosowanie znajdują szkła roczne. Najczęściej klienci wybierają soczewki korekcyjne. Są to szkła, które mają za zadanie korygować konkretną wadę wzroku. I tak np. wybrać można soczewki sferyczne, które służą do korygowania nadwzroczności (inaczej dalekowzroczności) lub krótkowzroczności. Są też szkła toryczne, które znajdują zastosowanie w astygmatyzmie.

Nowszym wynalazkiem są także szkła multifocalne. Ich cechą charakterystyczną jest to, że służą do korygowania starczowzroczności (nazywanej inaczej presbiopią). W sprzedaży znajdują się również soczewki lecznicze, które wykorzystywane są jako nośniki leków czy opatrunki (zazwyczaj w przypadku urazów rogówki, kiedy powstają owrzodzenia).

Komentarze zostały wyłączone.